Helmer Osslund, Vid Hyde Park (London)

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

HELMER OSSLUND
1866-1938
Vid Hyde Park (London)
Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå, 19 x 29,5 cm.
Utförd 1896
.
PROVENIENS
Skulptören Bengt Amundin, Åkersberga
.
LITTERATUR
Nils Palmgren och Herje Granberg: Helmer Osslund, 2:a omarbetade upplagan 1952. På sidan 55 omnämns en målning från Hyde Park (Parklandskap, då hos familjen Husberg i Arboga). Oklart om det eventuellt kan röra sig om samma målning.
.
Målningar av Helmer Osslund från London är mycket sällsynta och ligger nära hans paristid. Att de dyker upp på auktionsmarknaden är väldigt ovanligt och under de senaste trettio åren har inte någon sådan målning sålts på en kvalitetsauktion i Stockholm.Vid den här tiden ligger Osslunds studier i Paris mycket nära i tiden - han kom dit i februari 1894. Helmer Osslund blir nog aldrig så franskt impressionistisk i sitt måleri igen, som han är just tiden
.
1895 till 1896. Anslaget är luftigt, lätt och nästan lekande i många av hans bilder från de här åren. Här är det just Hyde Park i London som avbildats på det viset. Sent på året 1895 hade Helmer Osslund fått en möjlighet att följa med en svensk sjökapten till Skottland utan annan ersättning än att måla ett porträtt av kaptenen. Han anlände till Burntisland, en gammal hamnstad norr om Edinburgh. Rätt snart lämnade dock Osslund, som var en orolig själ, Skottland och tog sig med en kustångare söderut mot London. Genom en gammal vän hade han fått i uppdrag att dekorera en villa i Richmond åt grosshandlare Husberg. Lena Holger skriver i sin bok om Helmer Osslund: "uppgiften parat med att han målade vykort klarade hans vinteruppehälle. Sitt fortsatta intresse för landskapsmålning utövade han också i London med motiv av staden, dess parker och vinterfuktiga klimat. Han målade från parkerna Kensington Gardens och Hyde Park och återgav gatulivet inne i London." Vid midsommartid reste han tillbaka till Paris.

2024

2016-06-08