Ivar Nyberg, Landskap från Grez
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
IVAR NYBERG
1855-1925
Landskap från Grez
Signerad och daterad I. Nyberg Grez 1884. Olja på duk fäst på pannå, 52 x 64 cm
.
UTSTÄLLD
Ivar Nyberg - Separatutställning, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1961, katalognr 4
Ivar Nyberg - Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1932
.
Ivar Nyberg var elev på Konstakademien 1878-81 och studerade samtidigt privat för Edvard Perséus.
Sin utbildning fortsatte han sedan i Paris som elev till Léon Bonnat och Jean-Léon Gérôme vid Ecole des Beaux-Arts. Under tiden i Frankrike kom han även att tillhöra den svenska konstnärskolonien i Grez. Där utförde han bland annat Gumma från Grez (Göteborgs Konstmuseum) och landskap av den typ som vi här ser prov på. 1884 återvände Ivar Nyberg till Sverige. Han deltog bland annat på Salongen i Paris 1885 och i den nordiska konstutställningen i Köpenhamn 1888 samt i Akademiens utställningar 1885 och 1887.
Vid sekelskiftet bosatte sig Ivar Nyberg i Dalarna, först i Rättvik och något senare i Leksand, där han kom att stanna resten av livet.
2001
2016-06-08