Lorens Pasch d.ä, Porträtt av Friherrinnan Funck
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
LORENS PASCH D.Ä.
1684-1750, tillskriven
Porträtt av Friherrinnan Adelheid Elisabet Funck, née von Bomin, i svart-röd klänning hållandes en svart mask - midjebild
Olja på duk, 79 x 65 cm
.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1926:490
.
PROVENIENS
Friherrliga släkten Funck, Nyköping
.
LITTERATUR
Carolina Brown och Merit Laine: Gustaf Lundberg - En porträttmålare och hans tid, Nationalmuseum 2006, omnämnd sidan 174 och avbildad i svartvitt sidan 176 (tillskriven Johan Stålbom)
.
Friherrinnan Adelheid Elisabet Funck (1718-1778), née von Bomin, var dotter till överstelöjtnant Jakob Fredrik von Bomin. Hon gifte sig med kammarherren friherre Erik Funck (1713-1789) på Adelsnäs som ändade sin ätt på svärdsidan. Deras ende son Fredrik Leirik avled barnlös redan 1778.
2049
2016-06-08