Johan Tirén, Gosse i träd som stjäl ägg
Klubbat för:
21000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN TIRÉN
1853-1911
Gosse i träd som stjäl ägg
Signerad J Tirén. Olja på duk, 53 x 37 cm.
.
Nyfikenhet har drivit pojken att klättra högt upp till fågelboet. Kanske kände konstnären igen sig själv i detta pojkstreck. Johan Tirén var en målande berättare och återgav med stor inlevelse scener ur vardagen för mer än 100 år sedan.
.
Han växte upp i Själevad i trakten av Örnsköldsvik, men flyttade som sjuåring med sin familj till Oviken i Jämtland. Vid 1880-talets början hade han gjort sig känd som ett gott ämne till konstnär, en fosterlandsmålare, med penseln riktad mot den norra delen av vårt land. Han hade varit i Stockholm och tillhörde där Edvard Perséus krets av elever. Han började måla landskap, norrlandsmotiv med fjäll och furuskog och dessemellan romantiska stämningar vid Mälaren. 1880 vann Tirén den kungliga medaljen vid Konstakademiem för prisämnet Loke fängslas av asarne.
.
Hösten 1882 erhöll Johan Tirén ett stipendium som han använde till resor, bland annat med gode vännen Bruno Liljefors, runt om i Europa men också till studier i Jämtland. Trots de långa resorna till Tyskland, Frankrike och Italien återvände Tirén alltid till de norrländska landskapen i sina dukar.
.
1884 anhöll Tirén att stipendiet också skulle gälla resor inom landet. Dock blev denna ansökan avslagen och med detta besked i bagaget vände han hem och bosatte sig med sin nyblivna hustru, konstnären Gerda Tirén, i Oviken i Jämtland, mitt bland skog, sjöar och fjäll. Johan Tirén hälsades som ett lysande framtidslöfte, en ung svensk konstnär som stod helt fri och lyckligt oberörd av främmande konstriktningar.
2053
2016-06-08