Johannes van den Aveelens Petersenska huset
Klubbat för:
10200 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
JOHANNES VAN DEN AVEELENS (1700-talets första hälft) efter: Stockholmsmotiv med Petersenska huset i förgrunden, olja på pannå, numrerad a tergo N:o 5, 16 x 27 cm, slitage
Motivet bygger på Johannes van den Aveelens gravyr i Suecia Antiqua et Hodierna, som avbildar Petersenska huset beläget på Munkbron i Gamla stan. Aveelen kom från Holland 1698 för att bistå Erik Dahlbergh i arbetet med Suecian fram till 1715.
1145
2016-06-07