Joris Van Son, efter, Stilleben med frukter
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
18 000-20 000 SEK
JORIS VAN SON
efter, 1800-tal
Stilleben med plommon, vindruvor, persikor
Olja på duk, 69 x 58 cm
This painting is a copy after a painting in the Musée Royal des Beaux-Arts in Brussels, which is a fragment of a larger painting by Joris van Son (inv. no. 234). Other copies are known, among them one in Cape town.
.
Vi tackar Fred G Meijer, RKD - Netherlands Institute for Art History för vänligt tillmötesgående vid katalogiseringen av detta verk.
2198
2016-06-08