Karotter med lock "Flora Danica"
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
KAROTTER med lock, "Flora Danica ", 1 par, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1900-tal, modellnummer 3568, porslin, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, grenformad lockknopp, märkt Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3568, höjd 18, diameter 23,5 cm
PROVENIENS:
Margrethelunds slott, Österåkers socken, Stockholms län
1153
2016-06-07