Kåsa silver P Ingemundsson Uppsala

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

KÅSA, av Petter Ingemundsson, verksam i Uppsala 1667-1703, oval, rund, räfflad fotring, på livet drivna bucklor och punsad dekor, plant kartuschformat handtag med reliefdekor av kerubansikte och på motstående sida dubbel kerubknopp, längd 16,5 cm, vikt 114 g, lagning vid handtagsfästet

1194

2016-06-07