Konsolbord i rokoko
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KONSOLBORD, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, genombruten sarg med akantus, rocailler och voluter, blomstergirlanger, graverad botten, hörnstolparna med skurna blommor, volutformade ben med fotkryss av mussla, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 79, 61,5 x 40 cm, slitage, smärre lagningar
PROVENIENS:
Hovmarskalken adelsmannen Carl Fredrik Hammarhjelm (1787-1845) gift med Beata Maria Lindroth (1794-1860)
genom arv sonen Carl Hammarhielm (1822-1894), Nynäs gård, Visnums-Kils socken, Värmland
genom köp systersonen Göran Strokirk, Degernäs
1073
2016-06-07