Konsolbord stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
KONSOLBORD, stockholmsarbete i rokoko, skulpterad dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, lunettformad sarg med akantus, rocailler och voluter, pikerade fält, konturerad skiva i trä med marmorimitation, höjd 82, 105 x 43,5 cm, smärre sprickor och dekorskador, senare skiva
LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, sidan 126 jämför snarlikt konsolbord
1012
2016-06-07