Ljuskrona i rokoko av kungsholmstyp
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
75 000-100 000 SEK
LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta vridna stamglas på förgylld hjärtstång, stavverk med pärlor och rosetter, obelisker, avslutande päronformad kula, höjd 89 cm, kompletterad, nagg, droppskålar och ljuspipor omförgyllda och med spår av elektrifiering
1112
2016-06-07