Ljusstakar sengustavianska Rungs art
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, parställda, brännförgylld brons och carraramarmor, fyrkantig fotplatta med kolonnformat postament, hexagonal baldakin behängd med kedjor och klot, krönt av stående karyatid, urnformad ljushållare med lagerbladsbård, lösa manschetter, höjd 29 cm, slitage, smärre nagg
PROVENIENS:
Friherre Carl August Liljencrantz, Hjulsta säteri, Enköping-Näs socken, Uppsala län
1006
2016-06-07