Marcus Larson, Landskap med fors

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MARCUS LARSON
1825-1864
Landskap med fors
Signerad och daterad M Larson 1852. Olja på duk, 52,5 x 71,5 cm.
.
LITTERATUR
Axel Gauffin: Marcus Larsson - ett svenskt geni, 1943, jämför med målning avbildad på sidan 60

2076

2016-06-08