Matbord senempire
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
MATBORD, senempire, fanerat med mahogny, massiva ben och skivor, profilerade bordsskivor med sarg, svarvade och profilerade ben med hjultrissor i mässing, etikettmärkt Fru Gerda Hellberg Skogsbrynet Karlstad, höjd 77, 120 x 119, totallängd 354 cm, bordsskivor senare
PROVENIENS:
Rösträttskämpen Gerda Hellberg, född Lundberg (1870-1928) gift med chefredaktör Mauritz Hellberg (1859-1947), Villa Skogsbrynet, Karlstad
1118
2016-06-07