Mekaniskt reseschatull i empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
MEKANISKT RESESCHATULL, högklassigt parisarbete i empire, Bernard Molitors krets, fanerat med amarant på blindträ i ek, matterade och polerade brännförgyllda monteringar av brons i Pierre-Phillipe Thomires art, schatull med dold mekanisk skrivskiva och låda för bläck och sand, inläggningar av friser och fält, sidorna med dekor av fjäril, fronten med blomsterfestonger, ovansida med sarg, oktogonal spegel, pelare med akantushölstrad bas, krönta av urnformade ljuspipor, fästen av pinjekottar, nyckel medföljer, höjd 66, 46,5 x 38,5 cm, smärre beslagskompletteringar
Skrivskiva och låda öppnas genom en tryckning på vänstra ljuspipan.
1124
2016-06-07