Miniatyrmålningar (3)
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
CARL LUDWIG VON PLÖTZ
Danmark, omkring 1804-1849
Porträtt av professor Eric Gustaf Göthe bärandes Vasaordens kommendörstecken på bröstet (Vasatrissan)
Signerad och daterad Carl v Plötz 1833. Gouache, 22 x 18 cm.
Förgylld ram i senempire.
.
MARIA RÖHL
1801-1875
Porträtt av professorskan Wilhelmina Albertina Göthe, née Röhl
Blyerts på papper, oval, 10 x 8 cm
Wilhelmina Albertina (1802-86) var gift med Eric Gustaf Göthe och teckningen är utförd av modellens syssling.
.
JOHAN ERIK BOLINDER
1768-1808, tillskriven
Porträtt av majorskan Catharina Charlotta Röhl, née Hedendahl
Gouache på elfenben, 7 x 7 cm.
Catharina Charlotta (1765-1830) var mor till Wilhelmina Albertina Göthe
.
.
PROVENIENS
Eric Gustaf Göthe, Stockholm
därefter genom arv till sonsonen
Jägmästare och direktör Albert Göthe, Växjö
därefter genom arv till dottern
fil. dr Ingegerd Hildebrand, née Göthe, Stockholm
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
2031
2016-06-08