Miniatyrmålningar (3)

Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)
Miniatyrmålningar (3)

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

CARL LUDWIG VON PLÖTZ
Danmark, omkring 1804-1849
Porträtt av professor Eric Gustaf Göthe bärandes Vasaordens kommendörstecken på bröstet (Vasatrissan)
Signerad och daterad Carl v Plötz 1833. Gouache, 22 x 18 cm.
Förgylld ram i senempire.
.
MARIA RÖHL
1801-1875
Porträtt av professorskan Wilhelmina Albertina Göthe, née Röhl
Blyerts på papper, oval, 10 x 8 cm
Wilhelmina Albertina (1802-86) var gift med Eric Gustaf Göthe och teckningen är utförd av modellens syssling.
.
JOHAN ERIK BOLINDER
1768-1808, tillskriven
Porträtt av majorskan Catharina Charlotta Röhl, née Hedendahl
Gouache på elfenben, 7 x 7 cm.
Catharina Charlotta (1765-1830) var mor till Wilhelmina Albertina Göthe
.
.
PROVENIENS
Eric Gustaf Göthe, Stockholm
därefter genom arv till sonsonen
Jägmästare och direktör Albert Göthe, Växjö
därefter genom arv till dottern
fil. dr Ingegerd Hildebrand, née Göthe, Stockholm
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

2031

2016-06-08