Nils Nilsson Skum, Fjällmotiv med renhjord

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

NILS NILSSON SKUM
1872-1951
Motiv från Henrik Johansson-Fjellbys gård år 1895, berget längst till vänster heter "Det heliga berget", därnäst Pirttjatjåkko, Kebnekaise syns i mittenpartiets bakgrund och Vistasvagge till höger, mellan dem går Vistasdalen, enligt konstnären själv
Signerad och daterad N N Skum 1945. Olja på pannå, 60 x 104,5 cm
Tidningsurklipp medföljer.

2040

2016-06-08