Olof Hermelin, Vårlandskap ned en stig mellan gran

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

OLOF HERMELIN
1827-1913
Vårlandskap med en stig mellan granar och tallar
Olja på duk, 61.4 x 37.6 cm.
Troligtvis utförd på 1880-talet.
Medföljer intyg av Axel L. Romdahl (1880-1951) på baksidan av ett fotografi av målningen i vilket han anser den vara ett ovanligt tilltalande arbete av konstnären.

PROVENIENS
Arkitekten och formgivaren Ferdinand Boberg (1860-1946), troligtvis gåva av konstnären,
dennes auktion, Bukowskis, 30 november 1946, nr. 22 "Olof Hermelin/ Skogslandskap med en väg mellan granar och tallar/ d. 60 x 36 cm."
.

2144

2016-06-08