Olof Krumlinde, Landskap från Stalburg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

OLOF KRUMLINDE
1856-1945
Landskap från Stalburg
Signerad Olof Krumlinde. Olja på duk, 58 x 44,5 cm.
Samtida förgylld och ornamenterad ram inskriberad "Stalburg" på baksidan
.
Utförd 1881 då konstnären var verksam i Düsseldorf. Endast en annan målning från denna period är känd, "Parti vid Röisheim" (utst. kat., Helsingborg, Helsingborgs Museum, Olof Krumlinde. Rretrospektiv utställning, 3-24 maj, 1936, nr 57). Namnet Stalburg förekommer i Frankfurt-am-Main området. Någon distinkt plats med detta namn har emellertid inte påträffats.
.
Efter sina studier vid Konstakademien 1876-1880 reste Krumlinde 1881 till Düsseldorf och Paris. Vintern 1882-83 var han verksam i Köpenhamn. År 1885 deltog han i Opponenternas aktion mot Konstakademien och åren 1887-99 var han åter verksam i Danmark där han gifte sig med en danska.
.
Krumlindes måleri nådde under första åren av 1880-talet en höjdpunkt. Sina motiv hämtade han ofta från en utkant av staden. En gråstämd färgskala med inslag av rostbrunt är karakteristisk för dessa arbeten liksom en intimitet i naturskildringen, med fint behärskade nyanser. I akademitidens arbeten kan man se en tydlig strävan att gå i den beundrade Gustaf Rydbergs fotspår. Målningarna han utförde de närmaste åren därpå har ännu samma intima närkänsla som dessa, men idyllerna är utbytta mot en fattigare, strävare motivvärld.

2118

2016-06-08