Oscar Törnå, Sommarlandskap med flanöre

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

OSCAR TÖRNÅ
1842-1894
Sommarlandskap med flanörer vid en sjö
Signerad och daterad O.Törnå. Olja på pannå (del av kubansk cigarrlåda), 27 x 38 cm.
Samtida förgylld och ornamenterad ram
.
PROVENIENS
O. Hernander
.
Utförd under konstnärens vistelse i Düsseldorf våren 1873 till hösten 1874, eller strax efter hans ankomst till Paris samma höst.

2090

2016-06-08