Oskar Bergman, Gårdsexteriör från Håknäs, Vätö
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
OSKAR BERGMAN
1879-1963
Gårdsexteriör från Håknäs, Vätö
Signerad och daterad Oskar Bergman Håknäs Vätö juli 1941. Akvarell på papper, 35,5 x 50,5 cm.
På baksidan dedikation: Till Ida Kumlien på 65-årsdagen från Oskar Bergman
.
Vätö är beläget nordost om Norrtälje.
.
Ida Kumlien avser med all sannolikhet Akke Kumliens hustru, Ida Kristina, född Löfgren.
2137
2016-06-08