Richard Bergh, Trädgårdsarbetare från Grez

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

RICHARD BERGH
1858-1919
Trädgårdsarbetare från Grez
Signerad R. Bergh. Olja på duk, 60 x 42 cm.
Utförd mellan 1881-1884 i tekniken ´en camaïeu´
På baksidan rött lacksigill med monogram "THL"
.
PROVENIENS
Direktör Thorsten Laurin, Villa Ekarne, Djurgården, Stockholm
(Möjligtvis) Fru Kerstin Nergman och sedan i arv inom familjen till 2013

UTSTÄLLD
(Möjligtvis), Stockholm, Kungl. Akademien för de fria konsterna, Richard Bergh 1858-1919. Minnesutställning, 1949, nr. 75 "I trädgården. 1880-talet" (utlånad av Fru Kerstin Nergmans arvingar)

2124

2016-06-08