Ring guld smaragd briljanter S:t Petersburg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

RING, 14 k guld, otydligt mästarstämpel S:t Petersburg 1870-tal, 1 rektangulär fasettslipad sibirisk smaragd och 12 antikslipade briljanter, ringstorlek ca 17,8 mm, vikt 9 g, smaragden med slitna fasetter
PROVENIENS
Vladimir S. Baranovsky, ingenjör och uppfinnare på Nobelföretagen .
HISTORIK
Gåva av tsar Alexander II år 1875.
LITTERATUR
Ulla Tillander-Godenhielm, Smycken från det kejserliga S:t Petersburg, plansch 66, sidan 76.
Ulla Tillander Godenhielm, The Russian Imperail award system 1894-1917, fotnot 26.

1265

2016-06-07