Sengustaviansk lampe à bouillette

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LAMPE A BOUILLETTE, sengustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, klockformad fot av gammalklitt från Elfdals Porphyrverk med pärlstav, höj- och sänkbar ljushållare i form av oljelampa med dekor av palmetter, svartlackerad plåtskärm, ställskruvar i form av pilar, avslutande ekollon med bärring, höjd 61,5 cm, smärre nagg och slitage, senare bemålning/patinering

1101

2016-06-07