Sengustavianska baljfåtöljer
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskrivna, ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bladhölstrade ben, dekor av fleuroner och lejonmaskaroner, bemålade och bronserade, sannolikt originalstoppning, slitage, smärre lagning
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 229ff jämför snarlika baljfåtöljer av Ephraim Ståhl
1115
2016-06-07