Sengustavianska stolar av C.J. Wadström
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), fem stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade CIWS, varav två med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av ax, genombruten ryggbricka med kopplat spjälknippe omväxlande kannelyrer och fyllningar, avsmalnande ben, H-kryss, bemålade i pärlgrått, smärre lagningar
1097
2016-06-07