Severin Nilson, Flicka på blomsteräng

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SEVERIN NILSON
1846-1918
Flicka på blomsteräng
Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 100 x 70 cm.
.
PROVENIENS
Katarina Elisabeth Löwing (förvärvad 1896), Eskilstuna
därefter i gåva till hennes son på dennes 50-årsdag
Kontraktsprost Hugo Löwing, Vaxholm (1896-1982)

2111

2016-06-08