Carlo Dolci, Sankta Agata
Klubbat för:
1850000 SEK
Utropspris
250 000-300 000 SEK
CARLO DOLCI
Florence 1616-1686
Sankta Agata
Olja på duk fäst på pannå, 73 x 41 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Rapps konsthandel, Stockholm
LITTERATUR
Francesca Baldassari: Carlo Dolci, Artema, Torino 1995, möjligen identisk med den målning omnämnd på sidorna 189-190, nr 4, ett förlorat original, omnämnt av Filippo Baldinucci (envoyén i Venedig mellan 1681 och 1728) "fece tra l'altre cose una sant'Agata, mezza figure". Francesca Baldassari avbildar tre varianter eller kopior av denne förlorade målning.
2214
2016-06-08