Sked silver Jussupovska servisen

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SKED, stämplad Alexandre Gueyton, Paris 1843-63, importstämplar S:t Petersburg, 91 zolotniki silverhalt, skaftet med genombruten panslavistisk dekor och avslutat i vapensköld med jussupovska vapnet under prinskrona, längd 19 cm, vikt 67 g

PROVENIENS
Prins Nikolas Borissovich Jussupov
Alexandrovna, Prinsessan Zinaida Nikolajevna Jussupov
Prins Felix Felixovich Jussupov, greve Sumarokov-Elston
Prins Felix Felixovich Jussupov, greve Sumarokov-Elston, son till ovanstående

HISTORIK
Familjen Jussupov var en av de rikaste i Ryssland. Prins Nikolaj Borissovich (1827-91) var vid sin död utan manlig arvinge. Hans dotter Zinaida Nikolajevna gifte sig med greve Felix Sumarokov-Elston (1856-1928) vilken vid en Kejserlig Ukas år 1885 fick rätt att bära sin svärfars titel och vid svärfaderns död år 1891 blev hans fulla namn och titel Prins Jussupov, greve Sumarokov-Elston.
Hans son Felix (1887-1967) gifte sig år 1914 med storfurstinnan Irina Alexandrovna, brorsdotter till Kesjsar Nikolaus II, och deltog år 1916 i mordet på Rasputin.

1203

2016-06-07