Skulpturer efter Jean-Baptiste Pigalle
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
DEKORATIVA SKULPTURER, ett par, Frankrike 1800-tal, efter Jean-Baptiste Pigalle, märkta Pigalle, förgylld och mörkpatinerad brons, parställda, i form av Bacchusbarn med vindruvsklassar och gråtande flicka med duva och rede, genombrutna socklar med nollgaller och pärlstav, höjd 47 cm
1169
2016-06-07