Sockerskrin silver Karlstad

Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad
Sockerskrin silver Karlstad

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SOCKERSKRIN, av Niclas Warneck, Karlstad sannolikt 1750-tal, verksam 1727-80, ovalt, bukigt, fyra svängda bladfötter, välvt lock, driven och punsad rocailledekor, längd 16,5 cm, vikt 401 g, lagning vid charnieret, smärre bucklor, liten bristning i den utdrivna dekoren på baksidan, på livet svagt graverade initialer och årtal 1836

1222

2016-06-07