Sockerskrin silver Karlstad
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SOCKERSKRIN, av Niclas Warneck, Karlstad sannolikt 1750-tal, verksam 1727-80, ovalt, bukigt, fyra svängda bladfötter, välvt lock, driven och punsad rocailledekor, längd 16,5 cm, vikt 401 g, lagning vid charnieret, smärre bucklor, liten bristning i den utdrivna dekoren på baksidan, på livet svagt graverade initialer och årtal 1836
1222
2016-06-07