Spegel högklassigt arbete i rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko av slottsverkstadskvalitet, i Carl Hårlemans art, möjligen utförd av Olof Westerberg (spegelfabrikör i Stockholm 1740-1772), träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med svanvingar, ymnig dekor av kartusch, akantus, blomstergirlanger, rocailler och voluter, ramen med kantglas och förgylld pastellagedekor, nedre sargen med mussla och pikerade fält, kvicksilverfolierade glas, 194 x 86 cm, smärre skador och lagningar
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 429 jämför spegel signerad av Olof Westerberg 1752
OTRYCKTA KÄLLOR:
Nationalmuseum, Stockholm: Teckningar, ritningar och arkitekturritningar av Carl Hårleman, jämför NMH CC 1293, NMH THC 9172, samt rygglänsstol formgiven av Carl Hårleman NMK 104/2013
Rokokons introduktion i Sverige är intimt förknippad med arbetena att färdigställa inredningen på Stockholms slott under 1700-talets andra kvartal. Den tongivande arkitekten vid tidpunkten var Carl Hårleman, som efter Nicodemus Tessin d.y.:s död blev huvudansvarig för färdigställandet av det kungliga slottet. Hårleman brukar nämnas som introduktör av den nya franska rokokostilen, vars formspråk applicerades i båda fast och lös inredning. I Nationalmuseums samlingar av ritningar återfinns ett rikhaltigt material av Hårlemans hand.
1106
2016-06-07