Stefan Johansson, Vilande man
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
STEFAN JOHANSSON
1876-1955
Vilande man
Signerad och daterad Stefan. -24. Akvarell på duk, 22 x 26,5 cm.
.
UTSTÄLLD
Stefan Johansson, Millesgården, Lidingö 1993, katalognr 11 (med titeln: Mansporträtt)
.
Stefan Johansson växte upp i Värmland i en familj där båda föräldrarna var lärare. Det diadaktiska draget i honom kan vara ett arv från föräldrarna. Elementär grundlighet och disciplin kom från början att prägla hans konstnärskap, som också, under ständig självrannsakan, blev föremål för utövarens egna teoretiska kommentarer i en för svenska konstnärer ovanlig omfattning. Målaren var dessutom både poet och filosof.
.
Stefan Johansson var autodidakt frånsett sporadiska studier, i Stockholm, vid Tekniska skolans kvällskurser samt några månaders undervisning vid Konstakademien. Han intresserade sig aldrig för oljefärger utan använde främst akvarell och pastell. Han utvecklade en särskild tvättmålningteknik för akvarellerna som han var helt ensam om. Bland motivvalen fanns landskap, interiörer och porträtt, modern hörde till hans favoritmodeller. Tystnad och stillhet, en atmosfär av högtidlig ro, av andakt och fint allvar råder i de flesta av hans målningar - en mystisk realism. Efter 1931 bosatte sig Stefan Johansson i Karlstad - en plats som hädanefter blev hans fasta punkt. Han levde ett ytterst tillbakadraget liv. I sitt asketiska hem tillkom huvudparten av hans märkliga interiör- och porträttmålningar och från Karlstad stammar också de flesta av hans stadsbilder.
Stefan Johansson beskrev själv sitt konstnärskap: "Målningen skall vara ett välljud för ögat, dess högsta uttryck är mystiker i ljuset".
2063
2016-06-08