Sven Hedins rökbord
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
SVEN HEDINS RÖKBORD, Jaipur, Indien 1800-talets andra hälft/omkring 1900, polykromt bemålat träunderrede med glasmålningar, bricka i mässing med dekor av växtornamentik märkt School of Art Jeypore, höjd 62,5, diameter 78,5 cm, slitage, skador
Medföljer fotografi med Sven Hedin sittande vid bordet i sin bostad
PROVENIENS:
Upptäcksresanden Sven Hedin (1865-1952), Stockholm
förvärvad av konstnären Sven-Olof Ehrén som var vän till Hedin
därefter i arv inom familjen
1157
2016-06-07