Tabriz, semiantik, Ardabil design
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
300 000-400 000 SEK
TABRIZ semiantik 1930-tal, Ardabil design, 760 x 466 cm, smärre malskador, abrasher
Förlaga till denna specialbeställda persiska Tabrizmatta från 1930-talet är den kända Ardabil-mattan, som idag finns på Victoria and Albert Museum i London och som tillverkades 1539/40 för Safaviddynastins Shah Tahmasp
1372
2016-06-07