Tennfat 1600-talets andra hälft
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
FAT, barock, 1600-talets andra hälft, fyrstämplat, Stockholms stadsstämplar, oidentifierade mästarstämplar AW möjligen avseende Adam Weigang (tenngjutare i Stockholm 1661-1677/92), platt med flack bräddbård och konturerad kant, diameter 60,5 cm, vikt 7000 g, slitage
1142
2016-06-07