Terrin silver Leipzig/Weissenfels omkring 1800
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
TERRIN MED LOCK, oidentifierad mästarstämpel IGP, Leipzig/Weissenfels (Sachsen-Anhalt) omkring 1800, oval på oval kälad fot, två uppsvängda tudelade hänklar med dekor av lejonmaskaron och vid fästet ett bockhuvud, invändigt förgylld, toppigt lock med kälad kant, frukt- och bladknopp, längd exkl. hänklar 32,5 cm, höjd 42 cm, vikt ca 3890 g, smärre lagningar
1220
2016-06-07