Thure Cederström, Kortspelande män

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

THURE CEDERSTRÖM
1843-1924
Der Zeitgeist - Kortspelande män och munk
Signerad och daterad Th. Cederström München -78. Olja på duk, 67,5 x 54 cm.
PROVENIENS
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, december 1995, katalognr 3
LITTERATUR
Riksarkivet, Svenskt Biografiskt Lexikon (SBL), band 08, 1929, omnämnd i texten sidan 185
Der Zeitgeist (= Tidsandan)

2021

2016-06-08