Trågsoffa från Margrethelunds slott
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
TRÅGSOFFA, stockholmsarbete i rokoko, möjligen av Christopher Tietze (ämbetsmästare i Stockholm 1764-1791) träskuren dekor, sarg med à la grecque, rocailler och voluter mot gallerverk, svängda ben med volutformade avslut, bemålad och förgylld, höjd 88, 226 x 72 cm, slitage, tråget 1800-tal
PROVENIENS:
Margrethelunds slott, Österåkers socken, Stockholms län
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 257 jämför trågsoffa med mycket snarlik dekor signerad av Christopher Tietze
1011
2016-06-07