Wilhelm von Gegerfelt, Vinterlandskap

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

WILHELM VON GEGERFELT
1844-1920
Vinterlandskap med vandrande kvinna på väg
Signerad och daterad W v Gegerfelt. 71. Olja på duk, 35 x 54 cm.
.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella Höstauktionen 1994, katalognr 54 (såld för 12 000 + kommission)
.
Efter avslutade studier vid Konstakademien reste Wilhelm von Gegerfelt 1867 till Düsseldorf för att fortsätta sin utbildning, där han med undantag för regelbundna årliga resor till hemlandet, kom att stanna i fem år. I Düsseldorf gjorde han bekantskap med Mihály Munkácsy och dennes landsman Laszlo Paál vilkas inflytande kom att få stor betydelse för hans måleri. 1870 utförde han sitt första kända vinterlandskap vilket ställdes ut på Akademiens utställning samma år (V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, 1945. sidan 92): "Från Gegerfelt, en af de yngre, i utlandet studerande landskapsmålarna, har till utställningen nyligen anlänt ett praktfullt Vinterstycke, oppositionen emellan den färgrika aftonluften och den kalla snön och isen är särdeles effektfull."
Den aktuella målningen är utförd antingen i Düsseldorfs omgivningar eller i Sverige på västkusten dit von Gegerfelt, bördig från Göteborg, vanligtvis årligen återkom. Samma år som målningen utfördes, 1871, belönades han med Konstakademiens Guldmedalj i landskapsmålning. Han gifte sig också samma år med Wilhelmina Carolina Fogelberg. Följande år reste paret till Frankrike där de kom att vistas i över tio år.

2131

2016-06-08