Alfred Thörne, Kvinna som plockar midsommarbukett
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ALFRED THÖRNE
1850-1916
Kvinna som plockar midsommarbukett
Signerad och daterad Alfr. Thörne 1888. Olja på duk, 61 x 41 cm.
.
Det är midsommar och ängsmarken utslagen i all sin prakt. Här behärskar Alfred Thörne friluftsmåleriet mästerligt med en explosion av blommor i olika färger. Några av dem sticker effektfullt upp ur gräset på sina långa, lutande stjälkar. I likhet med Bruno Liljefors har Alfred Thörne tagit starkt intryck av de japanska träsnitt som de svenska konstnärerna kom i kontakt med i Paris.
.
Thörne som 1880 vann kunglig medalj, lämnade Sverige fyra år senare för att resa ut i Europa på stipendium. Resorna tog honom inte bara till Frankrike, utan också Italien och södra Tyskland. Denna målning är utförd 1888. Det är vid den här tiden som det svenska friluftsmåleriet når sin höjdpunkt och än i dag fascineras vi över färgkänslan och den tekniska skickligheten. 1880-talet är en guldålder i svensk konsthistoria som uppstod just ur konstnärernas vistelser på platser som Paris, Grez, och Capri. Alfred Thörne skulle bli landskapsmåleriet trogen under hela sitt konstnärskap och en outtröttlig skildrare av Sveriges vackra natur.
3002
2016-12-08