Alfred Wahlberg, Fält med vallmo
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ALFRED WAHLBERG
1834-1906
Fält med vallmo
Signerad Alf. Wahlberg. Olja på uppfodrad duk, 36 x 48 cm.
De målningar Alfred Wahlberg ställde ut på Salongen i Paris, i början av 1870-talet, föranledde en fransk konstkritiker att utse honom till en av dåtidens fem eller sex största landskapsmålare. Även svenska konstnärer verksamma i Paris, insåg Wahlbergs betydelse. Ernst Josephson, vilken förevigat Wahlberg i ett magnifikt porträtt, ansåg hans landskap "höra till salongens bästa verk".
Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra - en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligt till Sverige där hans franskinspirerade friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare.
När friluftsmåleriet fick sitt definitiva genombrott i Frankrike vid 1800-talets mitt, kom detta i konstvärlden att betraktas som en revolution. En konstnärlig praktik att studera och visualisera synintryck av ljus och atmosfär i det fria, något som existerat för privat bruk alltsedan 1600-talet, upphöjdes nu till officiell konst genom att ställas ut på salonger och gallerier. För svenska konstnärer kom friluftsmåleriet att få sin glansperiod under 1870- och 80-talen. De svenska målarna begav sig från 1870-talet och ett par decennier framåt framförallt till Paris med omnejd för att inspireras av omgivningen och franska konstnärer som Camille Corot, Jules Bastien-Lepage och Charles Daubigny.
Den aktuella målningen är troligen utförd i Auvers-sur-Oise, Frankrike, Målningen är snarlik katalognummer 46 "Anvers sur Oise" som är avbildad på sid 45 i Tor Hedbergs "AlfredWahlberg. 68 målningar", utställningskatalog, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, november 1928.
Till den lilla konstnärsbyn Auvers-sur-Oise kom Alfred Wahlberg 1891efter en kort tids sjukdom och skriver till en vän: "jag är nu uppe och rask igen, och flyttade hit ut i förra veckan, hvarest jag finner nejden vid Oise förtjusande och rik på motiver. Jag stannar nog här och arbetar på den återstående delen af sommaren och möjligen äfven en del af hösten, ty jag känner i mig en varm maning att allvarligt återupplifva mitt intresse för den franska naturen." ( J.K. Janzon, Alfred Wahlberg, Sveriges Allmänna Konstförening,Stockholm 1909).
Den aktuella målningen av Alfred Wahlberg skildrar ett böljande vetefält där han med små livfulla penselstråk skapat en rytmiskt vibrerande rörelse av fältets gyllene vetestrån och där man tydligt kan känna inflytandet från impressionismen.
Auvers-sur-Oise
På 1800-talet lockade den lilla konstnärsbyn Auvers-sur-Oise, belägen 30 km från Paris, till sig konstnärer ur den s.k. Barbizonskolan, fascinerade av landskapet vid floden, dess sädesfält, skogsgläntor och stilla vattendrag som alla var lockande motiv. Charles Daubigny var den första av dem och han skaffade sig 1861 ett hus med ateljé i Auvers. I Auvers eller grannbyarna verkade senare också Paul Cézanne, Camille Pissarro och Vincent van Gogh.
Vincent van Gogh kom till Auvers-sur-Oise den 1 maj 1890 från Arles och slutligen från mentalsjukhuset i Saint-Rémy-de-Provence. Det var hans bror Theo som ville ha sin sjuke bror på närmare håll och som via konstnären Camille Pissarro blev bekant med läkaren och konstsamlaren Dr Paul Gachet, som bodde i Auvers-sur-Oise. Till hans vänkrets hörde Cézanne, Pissarro, Renoir och van Gogh som upptogs i kretsen och som kom att bli hans nära vän. Den korta perioden i Auvers blev mycket produktiv för van Gogh. Han utförde ett sjuttiotal målningar med motiv av Dr Paul Gachet, hans dotter och veteåkrarna med kråkor, innan han dog den 27 juli 1890 i sin vindskammaren till det enkla värdshus där han bodde. Hans bror Theo dog ett år senare. Båda ligger begravda på kyrkogården i Auvers-sur-Oise.
3092
2016-12-08