Alfred Wahlberg, Månskenslandskap med fiskare
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ALFRED WAHLBERG
1834-1906
Månskenslandskap med fiskare läggandes nät ("Souvenir au Suéde, effet du claire de lune")
Signerad och daterad ´Alfr. Wahlberg 70´, Olja på duk 63.5 x 90 cm.
Förgylld och ornamenterad originalram
PROVENIENS:
Fröken Hoflund
LITTERATUR:
J. K. Janzon, Alfred Wahlberg, Sveriges Allmänna Konstförening Publikation XVII, 1909, ss. 62-3, ill. s. 63
UTSTÄLLD:
Paris, Salongen, 1970 som "Souvenir au Suedé, effet du claire de lune"
Denna mästerliga målning, i utmärkt kondition på originalduk, är Wahlbergs tidigaste kända målning föreställande ett landskap i månsken och en av de första målningar han ställde ut på Salongen i Paris 1870, hans genombrottsår som landskapsmålare i Frankrike. Hans skicklighet att skildra månskenets skiftande former ledde till att han i Frankrike kom att kallas ´Le peintre du clair de lune´.
Målningen är utförd under Wahlbergs främsta period. De målningar han ställde ut på Salongen i Paris i början av 1870-talet, föranledde en fransk konstkritiker att utse honom till en av dåtidens fem eller sex största landskapsmålare (J. K. Janzon (Spada), Alfred Wahlberg, Sveriges Allmänna Konstförenings Publiktion XVII, 1909, s. 19). Även svenska konstnärer verksamma i Paris, insåg Wahlbergs betydelse. Ernst Josephson, vilken förevigat Wahlberg i ett magnifikt porträtt, ansåg att hans landskap ´höra till salongens bästa verk´ (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. V. 1967, s, 540). De flesta av Wahlbergs målningar utförda i Frankrike under första hälften av 1870-talet köptes av internationella konsthandlare såsom Goupil i Paris, Wallis i London och Knoedler i New York. Den senare köpte 1875 inte mindre än 14 landskapsmålningar av Wahlberg.
Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra - en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans franskinspirerande friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare. Wahlberg var utan tvekan en banbrytare för det moderna landskapsmåleriets utveckling i Sverige. Ingen annan konstnär torde ha haft så stor betydelse för det moderna måleriets utveckling i Sverige som Alfred Wahlberg. En som tidigt insåg denna betydelse var August Strindberg. Redan 1879 skrev han att Wahlberg hade "brutit bana för en hel generation, som ännu, utan hans ingripande, skulle varit bunden vid föråldrade och därför dåligt vordna manér".
(
3107
2016-12-08