Alfred Wahlberg, Soldis
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
150 000-200 000 SEK
ALFRED WAHLBERG
1834-1906
Soldis
Signerad och daterad Alfr. Wahlberg 1892. Olja på duk, 98 x 150 cm.
Motivet är troligen hämtat från Auvers-sur-Oise i Frankrike.
Alfred Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra - en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen.
1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans franskinspirerande friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare.
Under nittiotalet, åtminstone dess första del, vistades Wahlberg än mera i Frankrike, än under det föregående decenniet. Han besökte franska rivieran under några vintrar, Antibes, Saint Raphael men även Italien.
Till den lilla byn Auvers -sur-Oise, som ligger ca 30 km norr om Paris kom Wahlberg 1891 och till en vän skriver han efter en tids sängliggande: "...jag är nu uppe och rask igen, och flyttade hit ut i förra veckan, hvarest jag finner nejden vid Oise förtjusande och rik på motiver. Jag stannar nog här och arbetar den återstående delen af sommaren och möjligen äfven en del af hösten, ty jag känner i mig en varm maning att allvarligt återupplifva mitt intresse för den franska naturen."
Samma år som den aktuella målningen är utförd 1892 förekom Wahlberg för första gången på den nya Marsfältssalongen representerad med två större och två mindre landskap. Det större beskrivs som "ett frostigt novembermotiv från Auvers-sur-Oise, med täppor, aflöfvade trän och byggningar i dimmig atmosfär. En gulröd sol glimtade fram genom töcknet". ((J. K. Janzon (Spada), Alfred Wahlberg, Sveriges Allmänna Konstförenings Publiktion XVII, 1909, s. 159.) en beskrivning som visar stora likheter med det akuella verket.
3094
2016-12-08