Alfred Wahlberg, Sommarlandskap, Barbizon

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ALFRED WAHLBERG
1834-1906
Sommarlandskap, Barbizon
Signerad och daterad Alfr. Wahlberg 71. Olja på duk fäst på kartong, 22,5 x 34,5 cm
.
Detta landskap från Barbizon är utfört i en långt driven impressionistisk teknik. Målningen tillhör därför ett av Alfred Wahlbergs intressantaste verk från åren i Frankrike.

De målningar Alfred Wahlberg ställde ut på Salongen i Paris, i början av 1870-talet, föranledde en fransk konstkritiker att utse honom till en av dåtidens fem eller sex största landskapsmålare. Även svenska konstnärer verksamma i Paris, insåg Wahlbergs betydelse. Ernst Josephson, vilken förevigat Wahlberg i ett magnifikt porträtt, ansåg hans landskap "höra till salongens bästa verk".
.
Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra - en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen.

3068

2016-12-08