Amalia Lindegren, tillskriven

Amalia Lindegren, tillskriven
Amalia Lindegren, tillskriven
Amalia Lindegren, tillskriven
Amalia Lindegren, tillskriven
Amalia Lindegren, tillskriven
Amalia Lindegren, tillskriven

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

AMALIA LINDEGREN
1814-1891, tillskriven
Porträtt föreställande en ung Lilly von Ehrenclou
Olja på duk, 83 x 67 cm.
Utförd omkring 1850
.
PROVENIENS
Walfrida (Lilly) von Ehrenclou, gift med grosshandlare Johan Bäckström, Steninge Slott, Husby, Uppland
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
Hovsångerskan Lilly von Ehrenclou (1840-1901), gift 1859 med grosshandlaren och tobaksfabrikören Johan Bäckström och mor till godsägaren Arthur Bäckström, donator och siste private ägare till Julita Gård.. Hon var god vän med Artur Hazelius, grundare av Nordiska museet och Skansen.
.

3016

2016-12-08