Ampel ,1800-talets första hälft, Baltikum

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

AMPEL, 1800-talets första hälft, Baltikum, för ett ljus, brännförgylld brons och mässing, glas, skålat takfäste med genombruten växtdekor och pinjekotte, räfflade kedjor i form av ovaler och ringar, fästen med lejonmaskaroner, fasettslipad skål i glas med uppsvängd mynning dekorerad med bladstav, botten med avslutande pressat beslag av växtornamentik och akantusknopp, höjd 85 cm, smärre nagg

2054

2016-12-07