Anna Billing, Vy mot Strandvägen i Stockholm
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ANNA BILLING
1849-1927
Vy mot Strandvägen i Stockholm
Signerad och daterad Anna Billing Stockholm 88. Akvarell på papper, 63,5 x 48 cm.
.
Anna Billing var en av få kvinnliga landskapsmålare under slutet av 1800-talet. Hennes far var konstnären Tore Billing och modern var den kända operasångerskan Elma Ström som utsågs till ingen mindre än Jenny Linds efterträdare. Anna växer alltså upp i ett konstnärshem där ett stort antal av den tidens mest framstående kulturpersonligheter vistades. Anna Billing var elev både till sin far och till Johan Christoffer Boklund, August Malmström och Kerstin Cardon. Hon gjorde en studieresa till Paris, där hon var elev till blomstermålaren Georges Jeannin och ställde även ut på Parissalongen 1884. På Stockholmsutställningen 1897 ställde hon ut med tavlan Björkar. Hon är representerad i Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.
Den aktuella målningen som föreställer utsikten över Nybroviken sedd från ett fönsterburspråk är troligen utförd på Blasieholmen i Stockholm. Från en tidstypisk högborgerlig interiör med lejonfäll, ostindiska vaser, tunga sammetsgardiner och slingrande murgröna dras betraktarens blick till själva fönsternischen och dess utsikt över Nybroviken och Djurgårdskanalen. I fonden syns Bredablicks tegelröda utsiktstorn och längs nuvarande Strandvägen med segelskutorna vid kajen kan vi se det av Isak Gustaf Clasons ritade och nyuppförda Bunowska huset med sina karakteristiska torn. Vår nuvarande Djurgårdsbro som stod färdig först i samband med Stockholmsutställningen 1897 var alltså ännu inte byggd så vad vi ser här är den tidigare järnbron med tre valv.
På Lejonslätten där nuvarande Junibacken och Nordiska museet ligger ser vi ett fåtal hus vid vattnet.
Anna Billing, som under de senare åren har fått en välförtjänt återupprättelse, har i denna fint utförda akvarell även skapat ett tidsdokument från 1880-talets Stockholm.
3069
2016-12-08