Appliquer gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

APPLIQUER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, för vardera två ljus, brännförgylld brons, behängda med kläppar, knappar, ovaler och piggar, väggfäste med vädurshuvuden, utsvängda ljusarmar med räfflade droppskålar, urnformade kannelerade ljuspipor med bladstav, konisk kannelerad stam, vridna spröt med girlanger, fasettslipat spjut krönt av båge klädda med margueriter och pärlor, krönande månskära med knapp, höjd 72 cm, slitage, smärre nagg

LITTERATUR:
Eva Dyrssen & Katarina Årre: Gamla ljuskronor av glas och bergkristall, Stockholm 2001, sidan 29 jämför ljuspipor och droppskålar på ljuskrona i Gustav III:s paviljong vid Haga, sidan 30 jämför ljuspipor, droppskålar och vädurshuvuden på ljuskrona enligt uppgift levererad av hovciselören Fredric Ludvig Rung
Eva Dyrssen: Magiskt ljus - om ljuskronor i Sverige, Stockholm 2002, sidan 45 text angående Fredric Ludvig Rung och Gustav III:s paviljong vid Haga

2046

2016-12-07