Armband och brosch guld kaméer
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
ARMBAND och BROSCH, 18 k guld, franska stämplar 1800-talets andra hälft, armbandet med 5 skurna snäckkameér i varierande storlek, broschen med 1 skuren snäckkamé föreställande Merkurius, svart emaljdekor, armbandet med ROMA i svart emalj, broschens kamé med ristat namn på baksidan "Verge 186.", armbandets största bredd 4,5 cm, vikt ca 66 g, broschen 4,5x6 cm, vikt ca 39 g, armbandet utökat i storlek ca 5 mm, broschens kamé och armbandets stora kamé med skadade ornament
2230
2016-12-07